Firmy w Irlandii odmawiają przyjęcia gotówki - czy to legalne?

Irlandia zmierza w kierunku społeczeństwa bezgotówkowego, jak wynika z najnowszych danych.

Coraz więcej firm w Irlandii oczekuje od klientów wyłącznie płatności kartą, przestawiając się na system bezgotówkowy.

Transakcje bezgotówkowe

Już pod koniec ubiegłego roku opublikowano dane, które wskazują na radykalną zmianę systemu. Część społeczeństwa przejawia jednak sceptyczne reakcje wobec zmiany na transakcje bezgotówkowe.

Ich zdaniem poleganie na transakcjach bezgotówkowych daje pełną kontrolę bankom i dyskryminuje osoby starsze. Uważają też, że poleganie na jednym systemie nie jest bezpieczne.

Mimo niechęci do zmiany systemu, ten staje się coraz bardziej widoczny w wielu miejscach w Irlandii. W mediach społecznościowych pojawiło się w ostatnim czasie kilka postów opisujących sytuacje, w których klientom wręcz odmówiono przyjęcia gotówki.

Prawo klienta

Wiele osób uważa, że ponieważ gotówka jest „prawnym środkiem płatniczym”, odmowa przyjęcia jej przez firmę jest nielegalna.

Jednak według ekspertów w pewnych okolicznościach sklepy lub usługodawcy nie muszą przyjmować gotówki, co w zeszłym roku potwierdził ówczesny Minister Finansów, Paschal Donohoe.

Jeśli firma z wyprzedzeniem powiadamia klientów, że akceptuje płatności określoną metodą, to ma prawo odmówić przyjęcia gotówki, jak poinformował minister Donohoe.