Gigantyczny pająk znaleziony w Irlandii - to nie koniec

Lato to czas, gdy fałszywe wdowy ponownie dają o sobie znać w Irlandii.

Mieszkaniec Kilnap w hrabstwie Cork wysłał zdjęcia pająka do jednej z gazet w Irlandii twierdząc, że to „największa” fałszywa wdowa, jaką kiedykolwiek widział w swoim domu.

Fałszywa wdowa w Irlandii

Według The Wildlife Trusts, dorosłe fałszywe wdowy są najbardziej aktywne między lipcem a listopadem. W nadchodzących miesiącach można więc spodziewać się wielu spotkań z tymi pająkami.

Badania przeprowadzone przez National University of Ireland Galway wykazały, że są one niezwykle powszechne na ulicznych drogowskazach, sygnalizatorach świetlnych, wiatach przystankowych, ogrodzeniach, meblach ogrodowych, filarach i bramach.

Badania z 2022 roku wykazały podobieństwa między jadem szlachetnej fałszywej wdowy a jadem czarnej wdowy, dochodząc do wniosku, że ukąszenia fałszywej wdowy mogą mieć „poważny wpływ na zdrowie człowieka”.

Szlachetne fałszywe wdowy są aż 230 razy bardziej jadowite niż rodzime gatunki irlandzkie, co pozwala im atakować inne pająki oraz większe od siebie stworzenia, jak jaszczurki, nietoperze czy ryjówki.

Ukąszenie pająka

Pająki te są najbardziej aktywne w nocy, a 88% wszystkich ukąszeń występuje, gdy pająk jest ukryty w łóżkach lub ubraniach.

W 2022 roku kobieta z Cork podzieliła się swoim doświadczeniem z fałszywą wdową, po tym jak odkryła jednego pająka za uchem swojego dziecka – niemowlę zostało boleśnie ukąszone.

Eksperci ds. przyrody twierdzą, że pająki gatunku szlachetnej fałszywej wdowy tylko przez pomyłkę gryzą ludzi – gdy na przykład zaplączą się w ubraniu.

W większości przypadków ugryzienie nie zagraża zdrowiu człowieka i nie jest niebezpieczne dla jego życia. Może jedynie prowadzić do okresowych powikłań jak ból, zaczerwieniona skóra, świąd, miejscowy obrzęk w miejscu ukąszenia.

Do występujących niezwykle rzadko powikłań należy obniżenie ciśnienia krwi, „uderzenia gorąca” na twarzy, dreszcze lub gorączka.

W skrajnych przypadkach może dojść do infekcji z powodu bakterii przenoszonych wraz z jadem. Niektóre z nich wymagają wtedy intensywnego leczenia.