Gigantyczny wieloryb znaleziony na plaży w Irlandii - ryzyko eksplozji

Lokalne władze ostrzegają przed zagrożeniem i apelują o niezbliżanie się do martwego ssaka.

Władze hrabstwa Kerry sprawdzają możliwości pozbycia się zwłok gigantycznego wieloryba, którego morze wyrzuciło na brzeg w miniony weekend.

Wieloryb w Irlandii

Znaleziska na plaży w pobliżu Baile Uí Chuill Strand w Ballinskelligs dokonała w niedzielę jedna ze spacerujących w tamtej okolicy kobieta.

W sprawie martwego 19-metrowego wieloryba skontaktowała się z członkami Irish Whale and Dolphin Group (IWDG).

Grupa wraz z członkami National Parks and Wildlife Service prowadzi teraz badania nad ssakiem. Potwierdzono, że wieloryb jest płci męskiej i poniósł śmierć jeszcze w morzu (prawdopodobnie z przyczyn naturalnych).

Ostrzeżenie dla plażowiczów

Ze względu na koszty i konieczność sprowadzenia ciężkiego sprzętu nie będzie możliwe przeprowadzenie pełnej sekcji zwłok. Pobrano próbki między innymi z fiszbin i tłuszczu ssaka, co ma pomóc w ustaleniu dokładnych przyczyn śmierci wieloryba.

Tymczasem znalezisko przyciąga coraz wiekszą rzeszę gapiów, którzy przyglądają się wielorybowi i pozują przy nim do zdjęć.

Lokalne władze ostrzegają jednak, że zwłoki stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia i proszą o zachowanie odległości od ssaka. Poinformowano, że istnieje niebezpieczeństwo, że gazy gromadzące się w martwym wielorybie spowodują eksplozję zwierzęcia.

Na obecną chwilę nie podjęto jeszcze decyzji w sprawie właściwej opcji usunięcia wieloryba z plaży. Rozważano już pochówek i holowanie go do morza, jednak rozmiar ssaka będzie sporym wyzwaniem, jak twierdzą władze hrabstwa Kerry.