Inflacja w Irlandii - najwyższy poziom od 2008 roku

Początek roku szkolnego znacznie zwiększył też wydatki mieszkańcom Irlandii.

Według najnowszych danych, inflacja cen artykułów spożywczych w Irlandii osiągnęła 11% w ciągu 12 tygodni do 4 września.

Inflacja w Irlandii

Jest to najwyższy poziom od 2008 roku, gdy konsultanci agencji Kantar zaczęli badać poziom inflacji cen artykułów spożywczych.

Inflacja 11% oznacza, że konsumenci będą za zakupy płacić o 768 euro więcej rocznie, zakładając, że nie zmienią swoich nawyków zakupowych.

Z podanych przez agencję wyników można tez wywnioskować, że początek roku szkolnego znacznie zwiększył też wydatki mieszkańcom Irlandii. Cena podstawowych artykułów potrzebnych do powrotu do szkoły – chleba, szynki, sera, jogurtu, płatków śniadaniowych i mleka – wzrosła o 19,5%.

Cena chleba wzrosła o 20%, szynki o 12%, mleka o 26%, a jogurtów o 17%. Po podwyżkach koszyk tych podstawowych artykułów spożywczych był w tym roku o 2 euro droższy niż o tej samej porze w roku ubiegłym.

Zakupy w internecie

Podobnie jak w poprzednich miesiącach zaobserwowano wzrostową tendencję zakupu towarów marek własnych, które są tańsze od towarów oryginalnych, markowych.

Ponownie też zaobserwowano wzrostową tendencję, jeśli chodzi o zakupy dokonywane online. Obecnie ponad jedna na dziesięć sprzedaży artykułów spożywczych odbywa się przez internet.