Irlandzki paszport a podróżowanie - najnowsze dane zaskakują

Irlandzki paszport jest jednym z najsilniejszych obecnie na świecie paszportów.

Z najnowszych danych wynika, że irlandzki paszport uprawnia jego posiadacza do wizyty w 188 krajach bez konieczności posiadania wizy.

Irlandzki paszport

To plasuje go na czwartym miejscu rankingu najsilniejszych paszportów na świecie, wraz z Danią, Holandią i Wielką Brytanią.

Pierwsze miejsce według Henley Passport Index zajmuje Singapur, a obywatele Singapuru mogą podróżować bez wiz do 192 z 227 miejsc na całym świecie.

Drugie miejsce na liście 2023 zajmują wspólnie Hiszpania, Niemcy i Włochy, z bezwizowym dostępem do 190 kierunków podróżowania.

Natomiast na trzecim miejscu znalazły się państwa: Japonia, Austria, Finlandia, Francja, Luksemburg, Korea Południowa i Szwecja – z bezwizowym dostępem do 189 miejsc docelowych.

Irlandzkie obywatelstwo

Być może potęga irlandzkiego paszportu to jeden z powodów, dla którego tysiące obcokrajowców ubiega się o nadanie irlandzkiego obywatelstwa.

Jednak zgodnie z raportem, polski paszport uprawnia do bezwizowego wjazdu do 186 państw, co plasuje go na szóstym miejscu w rankingu, wraz z Węgrami i Australią.

Mimo rosnącej potęgi polskiego paszportu, Polacy w Irlandii od wielu lat są najliczniejszą grupą, która stara się o irlandzkie obywatelstwo. W czerwcu br. wśród 4000 osób, którym przyznano irlandzkie obywatelstwo, znalazło się aż 331 Polaków.