Kierowcom w Irlandii grozi za to konfiskata pojazdu - ostrzega Garda

Kierowcom w Irlandii może za to grozić pociągnięcie do odpowiedzialności karnej.

Urząd ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Irlandii (RSA) twierdzi, że średni czas oczekiwania na przegląd NCT wynosi 29 dni.

Przegląd NCT

Jednak z informacji podawanych przez kierowców wynika, że w niektórych stacjach kontroli na termin trzeba czekać nawet kilka miesięcy. W 31 z 49 punktów do czerwca brak jest wolnych miejsc.

Problem z uzyskaniem terminu testu trwa już od wielu miesięcy. Jak zapewnia Applus (firma, która prowadzi tę usługę), jest jednak szansa, że do końca maja średni czas oczekiwania ponownie będzie wynosił 12 dni.

W grudniu zatrudniono prawie 50 nowych inspektorów kontroli pojazdów, od jesieni wzrosła też wydajność, która na koniec stycznia powinna wynosić 35 000 pojazdów tygodniowo.

Ostrzeżenie Gardy

Tymczasem przedstawiciele Gardy ostrzegają, że z powodu braku NCT kierowcom w Irlandii w określonych sytuacjach grozi pociągnięcie do odpowiedzialności karnej, a nawet konfiskata pojazdu.

Dotyczy to sytuacji, gdy kierowca nie posiada ważnego certyfikatu, nie ma dokonanej rezerwacji terminu testu ani nie zajmuje miejsca na liście oczekujących z pierwszeństwem.

W przypadku posiadania dowodu rezerwacji terminu testu kierowcy powinni raczej spotkać się z wyrozumiałością ze strony funkcjonariuszy Gardy, jak zapewniono.

Czytaj też: Pułapka na kupujących w Irlandii – kto nie sprawdzi, może mieć problemy