Kolejna dopłata do rachunków w Irlandii - jest komentarz premiera

Taoiseach wypowiedział się na temat czwartej dopłaty do rachunków dla mieszkańców Irlandii.

Premier Irlandii, Leo Varadkar, wypowiedział się na temat kolejnej dopłaty do rachunków za energię elektryczną.

Dopłaty do rachunków

Już niedługo na rachunkach mieszkańców ukaże się kolejna rządowa dopłata, którą zagwarantowano w ramach wsparcia dla mieszkańców w zeszłym roku.

Będzie to trzecia i ostatnia dopłata w wysokości 200 euro, która ma pomóc złagodzić presję związaną z kosztami utrzymania.

W ostatnim czasie rząd opublikował plan dalszego wsparcia, którego koszt oszacowano na 1,2 mld euro:

Więcej: Zasiłki, dodatki i obniżki opłat – szczegóły wsparcia dla mieszkańców Irlandii

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom wycofano się z kolejnej dopłaty do rachunków za energię elektryczną, którą wstępnie planowano w maju.

Przedstawiciele rządu poinformowali wówczas, że kwestia ta zostanie ponownie rozważona w następnym budżecie czyli jesienią. Teraz pojawił się sygnał, że taka dopłata dojdzie do skutku.

Rachunki za prąd

Podczas czwartkowego programu RTÉ Prime Time, premier Varadkar powiedział, że rząd wprowadził kilka ulg podatkowych i podwyżek w opiece społecznej oraz że potencjalny podatek nadzwyczajny od firm energetycznych może być w stanie sfinansować dalsze dopłaty do rachunków.

Taoiseach przyznał, że niektórzy mieszkańcy dostają bardzo wysokie rachunki za prąd i zapewnił, że jeśli ceny prądu nadal będą się wysoko utrzymywać, to następnej zimy przywrócony zostanie plan dopłat do rachunków dla mieszkańców.