Kolejne złe informacje z rynku najmu w Irlandii

Najnowsze dane pokazują, że nadal rosną ceny czynszów w nowych najmach w Irlandii.

Organizacja charytatywna ds. mieszkalnictwa RTB opublikowała najnowszy raport na temat wysokości czynszów w nowych najmach w Irlandii.

Czynsze w Irlandii

Celem Indeksu Cen Najmu (Rent Index) jest pomiar zmian cen najmu, z jakimi stykają się osoby zawierające nowe umowy najmu w sektorze prywatnym. Indeks nie uwzględnienia czynszów płaconych przez obecnych najemców.

W trakcie przygotowywania raportu RTB analizowało faktyczne czynsze płatne w 14 085 prywatnych najmach, które zostały nowo zarejestrowane w ciągu trzech miesięcy tego roku.

Z danych tych wynika, że czynsze średnie czynsze w nowo zarejestrowanych najmach nadal rosły w pierwszym kwartale.

Średnie czynsze wynosiły 1 544 euro miesięcznie, co stanowiło wzrost o prawie 9% w ciągu roku lub 2,5% w porównaniu z ostatnim kwartałem zeszłego roku.

Średni czynsz za nowe najmy w Dublinie wynosił 2 102 euro miesięcznie w badanym okresie. W Wielkim Obszarze Dublinu (GDA), pomijając samą stolicę, średnia wynosiła 1 530 euro, podczas gdy poza GDA wynosiła 1 133 euro.

Ceny nowego najmu w Irlandii

W pozostałych częściach kraju występowały duże różnice, a średni czynsz w Cork City wynosił 1 490 euro.

Jak pokazuje raport, szesnaście hrabstw miało ustandaryzowane średnie czynsze za nowe najmy powyżej 1 000 euro miesięcznie.

Poniżej tego progu pozostały tylko Cavan, Donegal, Leitrim, Longford, Mayo, Monaghan, Offaly, Roscommon, Sligo i Tipperary. Najniższą standaryzowaną średnią miesięczną odnotowano w hrabstwie Leitrim (809 euro).

Czytaj też: Czynsze w górę – koszmar dla najemców w Irlandii