Ministerstwo Zdrowia planuje wprowadzenie zmian w zasadach sprzedaży alkoholu w Irlandii.

Rząd stopniowo wpływa na ograniczenie spożycia wyrobów alkoholowych przez mieszkańców Irlandii. Najnowsze plany Ministra Zdrowia oznaczają kolejne zmiany w zasadach sprzedaży alkoholu.

We wrześniu 2018 roku ustawa Public Health Alcohol Act została formalnie zatwierdzona w irlandzkim parlamencie. Rząd stopniowo wprowadza zmiany i ograniczenia w sprzedaży wyrobów alkoholowych w Irlandii. Zdaniem Taoiseach Leo Varadkar’a niskie ceny alkoholu przyczyniają się do wzrostu problemów społecznych.

Podwyżka cen alkoholu w Irlandii

Z ostatnich danych wynika, że Irlandia znajduje się na drugim miejscu państw strefy euro, w których alkohol jest najdroższy. Najnowsze plany rządu mogą spowodować, że ceny wyrobów alkoholowych jeszcze wzrosną.

Od dwóch lat prowadzone są prace nad wprowadzeniem stawki minimalnej za jednostkę alkoholu, co oznaczać może nawet dwukrotny wzrost cen piwa, wina i wyrobów spirytusowych.

Nowe przepisy – sprzedaż alkoholu w Irlandii

Zgodnie z najnowszym planem ogłoszonym przez Ministra Simona Harrisa właściciele sklepów nie będą mogli już wystawiać produktów alkoholowych w celach promocyjnych.

Najważniejsze punkty nowych przepisów:

  • Wyroby alkoholowe nie będą mogły być również zawarte w programach lojalnościowych, w których przyznawane są punkty.
  • Wykluczona będzie sprzedaż alkoholu w pakiecie „Kup jeden, drugi za darmo” oraz „Kup jeden, drugi produkt tańszy”.
  • Zakazane mają być również krótkoterminowe promocje cenowe na alkohol trwające trzy dni lub krócej.

Sprzedawcy będą mieli rok na wprowadzenie zmian, co oznacza, że nowe przepisy w Irlandii mogą zacząć obowiązywać dopiero od września 2020 roku.

Więcej: Ceny alkoholu w Irlandii poszybują w górę