Korzyści dla rodziców - reforma systemu w Irlandii

Minister ds. Ochrony Socjalnej w Irlandii potwierdziła „historyczne reformy”, przynoszące znaczące zmiany dla ponad 16 000 samotnych rodziców.

Ostatnie działania rządu Irlandii mają na celu ułatwienie życia samotnym rodzicom. Całkowity koszt wprowadzenia reform wyniesie 10 mln euro rocznie.

Samotni rodzice w Irlandii

Rząd Irlandii wprowadza „historyczne reformy” w systemie alimentacyjnym, przynoszące znaczące zmiany dla ponad 16 000 samotnych rodziców.

Zniesienie obowiązku udawania się do sądu po alimenty i wyłączenie tych płatności z dochodów (means test) to tylko niektóre z wprowadzanych zmian.

Minister Ochrony Społecznej, Heather Humphreys, podkreśliła, że reformy te zmniejszą stres i obciążenia dla samotnych rodziców oraz systemu sądowego.

Dodatkowo, Departament Ochrony Społecznej przestanie się starać o zwrot kosztów związanych z roszczeniami alimentacyjnymi od rodzica, który nie mieszka z dzieckiem.

Reformy te mają otworzyć system dla większej liczby samotnych rodziców, a ci, którzy już otrzymują płatności, zobaczą ich wzrost.

Alimenty na dziecko w Irlandii

Minister Humphreys zwróciła uwagę na problematyczność dotychczasowego systemu, gdzie niektóre rodziny otrzymywały płatności nieregularnie, co najbardziej szkodziło dzieciom.

Zaznaczyła, że nie chce dopuścić do powtarzania się takiej sytuacji. Reformy nie zastępują jednak odpowiedzialności rodziców za utrzymanie swoich dzieci, jak podkreśla minister Humphreys.

Badanie przeprowadzone przez One Family w 2016 roku wykazało, że najczęstszym problemem finansowym samotnych rodziców były niewystarczające płatności alimentacyjne.

Nowe reformy mają za zadanie zaradzić temu problemowi, otwierając system na szerszą grupę odbiorców i zapewniając bardziej stabilne wsparcie finansowe dla samotnych rodziców i ich dzieci.

Czytaj też: Szykują się potrącenia z zasiłków socjalnych – nowe przepisy w Irlandii