Kryzys bezdomności w Irlandii - niechlubny rekord pobity

Najnowsze dane opublikowane przez ministerstwo wstrząsnęły opinią publiczną w Irlandii.

Najnowsze dane opublikowane przez Ministerstwo ds. Mieszkalnictwa wstrząsnęły opinią publiczną w Irlandii.

Kryzys bezdomności w Irlandii

Liczba osób bezdomnych w Irlandii po raz pierwszy przekroczyła 13 000, z czego 3 991 to dzieci. To najwyższa liczba bezdomnych dzieci od czasu rozpoczęcia prowadzenia obecnych rejestracji niemal dekadę temu.

W porównaniu do poprzedniego miesiąca, liczba osób przebywających w miejscach tymczasowego zakwaterowania wzrosła do 13 179, z czym 86 dzieci więcej znalazło się w tej tragicznej sytuacji.

Dyrektor ds. promocji organizacji Focus Ireland, Mike Allen, nazwał sytuację „naprawdę hańbiącą”, podkreślając, że około 4 000 dzieci spędzi święta Bożego Narodzenia bez posiadania stałego miejsca zamieszkania.

Allen podkreślił, że Irlandia, będąc krajem zamożnym, nie powinna doświadczać tak dramatycznych przypadków bezdomności, a odpowiednia polityka może temu zapobiec.

Organizacje charytatywne w Irlandii

Członkowie organizacji charytatywnej Simon Communities of Ireland wyrazili „głębokie zaniepokojenie” obawiając się, że wysoki poziom bezdomności może utrzymać się nawet do 2024 roku.

Analiza organizacji pokazuje, że od października poprzedniego roku liczba osób w miejscach tymczasowego zakwaterowania wzrosła o 1 782, co stanowi wzrost o 16%.

Wayne Stanley, dyrektor wykonawczy Simon Communities of Ireland, wezwał do natychmiastowych działań, podkreślając, że to ostatnie dane publikowane w bieżącym roku stanowią doskonałą okazję do refleksji nad tym, jak doszło do tego alarmującego poziomu bezdomności.

Stanley zwrócił uwagę, że w obliczu traumy rodzin związanej z kryzysem bezdomności, Simon Communities of Ireland postuluje przeprowadzenie referendum w sprawie wprowadzenia „Prawa do Mieszkania” do irlandzkiej konstytucji.

Czytaj też: Złe informacje dla najemców w Irlandii – masowe wyjście z rynku