Kryzys bezdomności w Irlandii - szokujące dane

Ponad 13 500 osób w Irlandii, w tym rekordowa liczba dzieci, pozostaje bez dachu nad głową.

W listopadzie minionego roku liczba osób bezdomnych w Irlandii osiągnęła alarmujący poziom.

Bezdomność w Irlandii

Departament Mieszkalnictwa podał, że 13 514 osób, w tym 4 105 dzieci, żyło w zakwaterowaniu awaryjnym, co jest wyraźnym wzrostem w stosunku do poprzednich miesięcy.

Jak wynika z podanych informacji, liczby te oznaczają wzrost o 1 972 osób (o 17%) w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Wayne Stanley, Dyrektor Wykonawczy Simon Communities of Ireland, wyraził głębokie zaniepokojenie tymi danymi. Wskazał, że każda z tych osób, w tym 4 105 dzieci, doświadcza traumy, której można zapobiec.

Jego zdaniem, głównym rozwiązaniem problemu bezdomności jest zapewnienie stałego dachu nad głową.

Kryzys mieszkaniowy w Irlandii

Mike Allen z organizacji charytatywnej Focus Ireland, stwierdził, że sytuacja, w której liczba bezdomnych dzieci przekracza 4 000, jest „całkowicie szokująca”.

Wskazał również na długoterminowy charakter bezdomności w Irlandii, zwracając uwagę na 80% wzrost liczby rodzin długoterminowo bezdomnych.

Minister Mieszkalnictwa, Darragh O’Brien, przyznał, że walka z bezdomnością jest wyzwaniem, ale podkreślił, że jego departament pracuje intensywnie nad rozwiązaniem tego problemu.

Zaznaczył również, że rząd wdraża programy mające na celu zapobieganie bezdomności, w tym schemat 'tenant-in-situ’, który pozwala na zakup domów dla osób zagrożonych bezdomnością.