Najnowsze dane dotyczące rynku wynajmu w Irlandii są alarmujące.

Organizacja charytatywna ostrzega przed konsekwencjami kryzysu mieszkaniowego na rynku wynajmu w Irlandii. Kryzys przyspiesza i rośnie ryzyko pogłębienia problemu bezdomności w kraju.

Kryzys mieszkaniowy

Według najnowszych danych z raportu Locked Out, przygotowanego przez Simon Communities, nastąpił „poważny spadek dostępności niedrogich nieruchomosci” dla najemców w systemie HAP.

W czerwcu 2021 roku w dostępnym limicie Housing Assistance Payment znajdowało się 906 nieruchomosci w całej Irlandii, w ostatnim czasie było ich zaledwie 80.

Przedstawiciele partii Social Democrats uważają, że wyniki raportu są kolejnym dowodem na to, że kryzys mieszkaniowy się pogłębia:

Liczba nieruchomości dostępnych dla najemców HAP praktycznie nie istnieje, chyba że zapewnione są dopłaty do czynszu.

Natomiast zdaniem partii Labour w trybie pilnym musi teraz zostać podniesiona standardowa stawka HAP, która nie była podwyższana od 2016 roku.

Wprowadzono HAP, aby chronić i wspierać tych ludzi, ale płatność nie jest już wystarczająca. Rynek wynajmu jest dla większości po prostu nieosiągalny, a bez odpowiednio oszacowanego wsparcia więcej osób popadnie w bezdomność.

Reakcja rządu

W odpowiedzi na raport rzecznik Departamentu Mieszkalnictwa powiedział, że minister Darragh O’Brien czeka na rekomendacje w ramach programu Housing for All.

Rzecznik dodał, że minister jest świadomy, że zwiększenie obecnych limitów czynszów HAP może mieć negatywny wpływ inflacyjny na szerszy rynek wynajmu, w tym na gospodarstwa domowe, które nie otrzymują wsparcia HAP.