POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI I INFORMACJE

Opublikowane dane wskazują, że liczba osób bezdomnych w Irlandii sukcesywnie rośnie.

Według najnowszych danych w czerwcu liczba osób bezdomnych wzrosła do 10 492. To o 2478 osób więcej w porównaniu z analogicznym okresem w ubiegłym roku.

Kryzys mieszkaniowy w Irlandii

Liczba rodzin bezdomnych również wzrosła – w czerwcu wynosiła 1385, co oznacza wzrost o 147 w porównaniu z końcem pierwszego kwartału tego roku. Dane wskazują także, że aż 3071 osób bezdomnych w Irlandii to osoby poniżej 18 roku życia.

Tymczasem Ministerstwo ds. Mieszkalnictwa twierdzi, że liczba nowych rodzin zgłaszających się do punktów dla bezdomnych spadła o 10%.

Od pierwszego kwartału o prawie 14% spadła też liczba nowych rodzin w Irlandii umieszczanych w tymczasowym zakwaterowaniu (emergency accommodation).

Minister Darragh O’Brien potwierdza, że wzrost liczby osób korzystających z zakwaterowania w nagłych wypadkach jest „poważnym problemem”. Zapewnił jednak, że rząd, władze lokalne i sektor organizacji pozarządowych dokładają wszelkich starań, aby zmniejszyć skalę bezdomności.

Domy socjalne w Irlandii

Minister po raz kolejny wskazał, ze kluczem do pokonania kryzysu mieszkaniowego jest dostarczenie większej liczby domów socjalnych. Obecnie w budowie znajduje się ponad 22 000 budynków mieszkalnych. Najwięcej z nich znajduje się w Dublinie, Kildare i Cork.

Minister przypomniał też o wprowadzonych ostatnio zmianach w HAP, a także o zmianach w długości okresu wypowiedzenia najmu.

Tymczasem rzecznik ds. mieszkaniowych partii Sinn Féin, Eoin Ó Broin, oskarżył ministra O’Briena o „spanie za kierownicą”. Jego zdaniem „do tej pory nie wprowadzono ani jednego środka nadzwyczajnego współmiernego do skali kryzysu bezdomności.”