Landlord wysłał listę - szokujące wymagania od najemców w Irlandii

Ilość dostępnych na wynajem nieruchomości w Irlandii działa na niekorzyść najemców.

Kryzys mieszkaniowy w Irlandii pokazuje swoje nowe oblicze. Przekonali się o tym właśnie słuchacze RTE Liveline, gdy swoją historię opisała mieszkanka oburzona nietypowym zachowaniem potencjalnego landlorda.

Najemcy w Irlandii

Kobieta, która poszukuje właśnie nowego lokum, dostała listę wymagań od potencjalnego landlorda, aby trafić na listę oczekujących na możliwość obejrzenia nieruchomości.

W większości przypadków landlord prosi przyszłego najemcę o trzymiesięczne wyciągi z pensji (payslipy), referencje z pracy, referencje od poprzednich landlordów, ewentualnie wyciągi z konta.

Jednak właściciel nieruchomości, którą zainteresowana była kobieta, nie wymagał referencji od poprzedniego landlorda.

Zamiast tego poprosił o referencje z pracy, odcinki wypłat od wszystkich najemców, wyciągi bankowe za ostatnie cztery do sześciu miesięcy, a także o CV wszystkich dorosłych osób.

Dodatkowo landlord zażądał dwumiesięcznej kaucji za wynajem, co nie jest zgodne z przepisami Residential Tenancies Board.

Wynajem w Irlandii

Ostatecznie kobieta odmówiła spełnienia oczekiwań właściciela domu, ponieważ czuła presję do udzielenia mu szczegółowych informacji, aby tylko dostać się na listę oczekujących.

Wysłała do właściciela wiadomość, w której poinformowała ze swojej rezygnacji z najmu. W grzecznym tonie wyjaśniła też powody swojej rezygnacji.

Odpowiedź, którą otrzymała, po raz kolejny była dla niej zaskoczeniem. W wiadomości landlord podziękował za jej opinię, lecz także napisał:

Z drugiej strony, to właściciel lokalu musi zapłacić rachunek za znaczne uszkodzenia konstrukcji i wyposażenia w dziesiątkach tysięcy, jeśli świnia (słowo zostało przekreślone) / najemca po prostu zniknie bez płacenia i bez szansy na wyśledzenie go — sytuacja, która ma miejsce najprawdopodobniej tylko w Irlandii.

Kobieta powiedziała, że była „zszokowana”, kiedy otrzymała tę wiadomość. Zastanawiała się, czy umieszczenie w niej wykreślonego słowa „świnia” było celowe, czy przypadkowe.

Niestety ilość dostępnych na wynajem nieruchomości w Irlandii działa na niekorzyść najemców. Niektórzy właściciele mogą wykorzystywać trudną sytuację na rynku mieszkaniowym i postępować niezgodnie z przepisami. A przypadków nadużyć wobec najemców w Irlandii jest coraz więcej.

Czytaj też: Szokujący widok – to dowód kryzysu mieszkaniowego w Irlandii