Lawina windykacji długów w Irlandii - Mieszkańcy pod lupą

Najnowsze dane pokazują gwałtowny wzrost nakazów windykacji wydanych przez Urząd Skarbowy w Irlandii.

Mieszkańcy Irlandii znaleźli się pod lupą Urzędu Skarbowego (Revenue), który wydaje coraz więcej nakazów spłaty zadłużenia wobec państwa.

Urząd Skarbowy w Irlandii

Minister Finansów w Irlandii, Michael McGrath, potwierdził, że w ostatnim czasie wzrosła liczba wydanych nakazów po względnym zastoju w 2021 r., kiedy wydano 707 nakazów windykacji długów (spośród łącznie 5707 ostatecznych wezwań do zapłaty).

Najnowsze dane pokazują gwałtowny wzrost nakazów z Revenue w 2022 roku, kiedy wydano ich w sumie 30 419 (spośród łącznie 197 466 ostatecznych wezwań do zapłaty).

W przypadku prawie 2000 osób, kwota zadłużenia nie przekroczyła 1000 euro. W styczniu bieżącego roku wydano już 2 501 nakazów windykacji, z których 210 dotyczyła zaległości poniżej 1000 euro.

Minister McGrath poinformował, że urzędnicy windykacyjni powinni być wysyłani do dłużników jedynie „w ostateczności”.

Urząd Skarbowy dokłada wszelkich starań, aby nawiązać współpracę z podatnikiem w celu rozwiązania sytuacji, jak twierdzi minister.

Windykacja w Irlandii

Jednak w okresie rekordowo wysokich rachunków za energię i gwałtownie rosnących kosztów utrzymania, część polityków i działaczy społecznych wyraziła zaniepokojenie coraz bardziej „agresywnymi” metodami Urzędu Skarbowego.

Członkowie różnych stron areny politycznej twierdzą, że urząd powinien wykazać się większą elastycznością w procesie odzyskiwania należnych państwu pieniędzy.

Ich zdaniem wielu dłużników to właściciele małych firm, którzy mają teraz duże problemy z płynnością finansową i potrzebują więcej czasu na spłatę długu.