POLONIA IRLANDIA

Przedstawiciele NPHET ostrzegają, że możliwe jest przywrócenie obostrzeń także w innych częściach Irlandii.

Od poniedziałku 10/08/2020 zaczęło obowiązywać nowe zarządzenie w sprawie zakrywania twarzy w sklepach i centrach handlowych.

Osoby, które nie zakryją twarzy na prośbę pracowników punktów sprzedaży, muszą się liczyć z interwencją Gardy. Za złamanie przepisu grozi kara grzywny do €2.500 lub/i kara pozbawienia wolności na okres 6 miesięcy.

Powrót lockdown w części Irlandii

Od soboty 08/08/2020 zaczął obowiązywać częściowy lockdown w trzech hrabstwach Irlandii:

Czytaj: Od północy lockdown w trzech hrabstwach Irlandii

W ciągu weekendu setki mieszkańców tych hrabstw przybyło do specjalnych punktów testów, gdzie zostały od nich pobrane próbki na obecność Covid-19.

Na terenie objętym obostrzeniami rozstawiono wiele punktów kontrolnych Gardy. Funkcjonariusze przypominali podróżującym o obowiązujących tymczasowych przepisach.

Wprawdzie Garda nie może ukarać za niedostosowanie się do obostrzeń, lecz rząd i służby medyczne zachęcają mieszkańców do ich przestrzegania. Nie ma bowiem gwarancji, że restrykcje w tych hrabstwach nie zostaną przedłużone.

W liście National Public Health Emergency Team (NPHET) do rządu znalazło się ostrzeżenie, że podobne restrykcje mogą w niedługim czasie obowiązywać również w innych częściach Irlandii.

Wszystko zależy od sytuacji epidemiologicznej – liczby przyjęć do szpitala, oddziałów intensywnej terapii oraz zgonów związanych z Covid-19.