To ostrzeżenie zmroziło nastroje wielu mieszkańców Irlandii.

Dyrektor Narodowego Laboratorium Wirusów, dr Cillian De Gascun, ostrzegł, że jeśli liczba przypadków Covid-19 wzrośnie do ponad 100 dziennie, może nastąpić powrót do drugiej fazy ograniczeń w Irlandii.

Podczas audycji RTÉ Today dr Gascun stwierdził:

Jeśli nastąpi powszechne przenoszenie wirusa przez społeczność, to dostanie się on do szkół i domów opieki – ale jeśli uda nam się stłumić go w społeczności, to w ten sposób chronimy wszystkich.

Dr Gascun dodał, że mieszkańcy mogą mieć wpływ na to, co wydarzy się za dwa do trzech tygodni. Jego zdaniem należy też przestać przyglądać się zagrożeniu w poszczególnych sektorach. Zamiast tego trzeba przyjrzeć się wszystkim obszarom społeczeństwa, aby jak najlepiej chronić wszystkich przed wirusem.

Ostrzeżenie to pojawiło się niedługo po ostatnim wywiadzie z Ministrem Zdrowia Stephenem Donnelly, który poinformował, że wartość R0 w Irlandii utrzymuje się między 1,2 a 1,8:

Więcej: Rząd Irlandii obawia się drugiej fali Covid-19

R0 na poziomie 1,8 oznacza, że za 3 tygodnie możemy zobaczyć do 160 przypadków Covid-19 dziennie.

Co oznacza powrót do drugiego etapu lockdown w Irlandii?

Powrót do drugiego etapu lockdown oznacza ponownie ograniczenia jak:

  • Zalecenie, aby w miarę możliwości unikać niepotrzebnych podróży. Zezwolenie na podróżowanie w odległości do 20 kilometrów od domu
  • Możliwe odwiedziny w innym domu – do 4 osób, na krótki czas, przy zachowaniu dystansu społecznego od osób z innego gospodarstwa domowego
  • Specjalne godziny zakupów w sklepach dla osób powyżej 70-go roku życia, kupujący w rękawiczkach i maseczkach ochronnych
  • Otwarcie małych punktów sprzedaży detalicznej przy niewielkiej liczbie pracowników

W poniedziałek natomiast opublikowana ma zostać „zielona lista” czyli lista państw, po powrocie z których nie będzie trzeba odbywać 14-dniowej kwarantanny. Na liście prawdopodobnie znajdzie się maksymalnie 20 nazw.