Minister Transportu zapowiada realizację długo oczekiwanego projektu metra w stolicy w Irlandii.

Minister Transportu, Eamon Ryan, uzyskał zgodę rządu na złożenie wniosku o realizację długo oczekiwanego projektu metra w stolicy Irlandii.

Metro w Irlandii

Projekt MetroLink zostanie złożony w Ministerstwie Transportu we wrześniu br. Według planu metro ma łączyć ze sobą północ i południe miasta – od Swords do Charlemont, w pobliżu Ranelagh w południowej części centrum Dublina.

Ten „megaprojekt” zmieni oblicze miasta, jak twierdzi minister Ryan. Nitka metra ma rozciągać się na długości 19,4 km, planuje się budowę 16 stacji, (głównie podziemnych).

Przewiduje się, że MetroLink będzie w pełni zautomatyzowany, z pociągami kursującymi co trzy minuty w godzinach szczytu, zdolnymi do przewożenia do 20 000 pasażerów na godzinę w każdym kierunku.

Ostateczny kosztorys nie został jeszcze opracowany, ponieważ projekt musi jeszcze przejść przez etapy planowania i zamówienia.

Transport publiczny w Irlandii

Na projekt wydano już ponad 250 mln euro, a do czasu ukończenia ma szacunkowo kosztować około 9,5 mld euro. Jest to więc największa inwestycja kolejowa w Irlandii od XIX wieku.

Według Departamentu Transportu budowa metra rozpocznie się w 2025 roku, a pierwsze pociągi zaczną kursować najpóźniej w 2034 roku.