Mieszkańcy Irlandii oddają zasiłki - co się dzieje?

Kwestia wypłaty tego świadczenia socjalnego od kilku tygodni wzbudza emocje wśród irlandzkiego społeczeństwa.

Rząd w Irlandii udziela wsparcia mieszkańcom wobec kryzysu kosztów życia, do czego zobowiązał się podczas Budżetu 2023.

Child Benefit

Jednym z aspektów pomocy jest zwiększenie płatności w ramach świadczeń socjalnych, w tym zasiłku na dziecko. Na początku listopada rozpoczęła się wypłata podwójnego zasiłku Child Benefit.

Kwestia zwiększenia płatności od kilku tygodni wzbudza emocje wśród społeczeństwa. Są głosy, które kwestionują zasadność udzielenia wsparcia w postaci podwójnego zasiłku osobom zamożnym.

Organizacje charytatywne apelowały o lepsze wsparcie dla rodzin zagrożonych ubóstwem dzieci. Ich zdaniem należy podnieść stawkę na dziecko (Increase for a Qualified Child) o 12 euro dla dzieci powyżej 12 r.ż. i o 7 euro dla dzieci poniżej 12 r.ż.

Minister ds. Ochrony Socjalnej, Heather Humphreys, broniła inicjatywy i stwierdziła, że zasiłek na dzieci jest wypłacany wszystkim rodzinom bez względu na sytuację materialną, a ​​rząd nie chce go uzależniać od dochodów.

Minister zastrzegła jednak, iż osoby, które chcą zrezygnować z płatności, mogą to zrobić i zwrócić zasiłek do urzędu.

Zwrot zasiłku w Irlandii

W zeszłym tygodniu w mediach pojawiły się informacje, że na taki krok zdecydowało się wiele rodzin w Irlandii.

Sprawa została nagłośniona, ponieważ część mieszkańców uważa, że to organizacje charytatywne mają rację. Ich zdaniem wypłacanie podwójnego zasiłku osobom dobrze sytuowanym finansowo mija się z celem.

Zamiast jednak zwracać pieniądze do wydziału ochrony socjalnej, osoby te postanowiły oddać swój zasiłek właśnie do organizacji charytatywnych. Darczyńcy chcą mieć pewność, że wsparcie to trafi do osób w potrzebie, a nie zniknie w systemie państwowym.