POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI I INFORMACJE

Minister Spraw Zagranicznych Irlandii ma zaplanowanych wiele spotkań z przedstawicielami polskiego rządu oraz organizacji humanitarnych.

Minister Spraw Zagranicznych Irlandii, Simon Coveney, jest obecnie w Polsce. Ma tam zaplanowanych wiele spotkań, między innymi z polskim Ministrem Spraw Zagranicznych, Zbigniewem Rau.

Minister Spraw Zagranicznych

Minister Coveney spotka się również z przedstawicielami organizacji humanitarnych oraz członkami społeczności irlandzkiej w Polsce wspierającymi uchodźców.

Głównym celem tych spotkań będzie omówienie sytuacji uchodźców z Ukrainy oraz „jak Irlandia może pomóc i być bardziej proaktywna zarówno politycznie, jak i z humanitarnego punktu widzenia”.

Minister będzie też omawiał sankcje i dalsze wsparcie, jakie Unia Europejska może udzielić ukraińskiemu wojsku za pośrednictwem European Peace Facility, „ponieważ jest prawdopodobne, że zaangażowanie to zostanie zwiększone”.

Pomoc Irlandii

Minister uważa, że „ciężar” liczby uchodźców uciekających przed wojną musi być dzielony między członków Unii Europejskiej, a hojność Polaków wobec osób z Ukrainy jest „niezwykła”.

W ramach pomocy irlandzcy żołnierze mogą zostać wysłani do Polski, zaoferowane będzie także wsparcie logistyczne w celu pomocy uchodźcom na granicy Ukrainy z Polską.

Minister Coveney twierdzi, że Irlandia przygląda się każdej możliwej platformie, aby spróbować wnieść konstruktywny wkład w zaprowadzenie pokoju i że jest „bardziej niż chętna” do roli mediatora.