Narażonych nawet 1000 osób w Irlandii dziennie - skala problemu rośnie

Według oficjalnych danych, ten proceder kosztuje irlandzką gospodarkę nawet 300 mln euro rocznie.

Irlandzki regulator telekomunikacyjny ComReg ujawnił, że nawet 1000 osób w Irlandii dziennie jest narażonych na stratę pieniędzy.

Oszustwo w Irlandii

Według oficjalnych danych, w ciągu ostatniego roku oszukano dziesiątki tysięcy osób, a skala wyłudzeń przez telefon czy wiadomości tekstowe jest coraz większym problemem.

ComReg informuje, że proceder oszustw i wyłudzeń danych od mieszkańców kosztuje irlandzką gospodarkę nawet 300 mln euro rocznie. Oszuści z powodzeniem stosują różne techniki manipulacji poprzez rozmowę telefoniczną lub fałszywe wiadomości SMS.

Mimo nagłaśnianych ostrzeżeń do mieszkańców, w 2022 roku odnotowano w Irlandii 365 000 przypadków oszustw.

W sumie do członków społeczeństwa wysłano 89 milionów „irytujących” wiadomości i 31 milionów „niepokojących” wiadomości, jak informuje ComReg.

Wyłudzenie w Irlandii

Ponad 5000 firm padło ofiarą oszustwa po otrzymaniu oszukańczych połączeń i SMS-ów. Najwięcej prób wyłudzeń zarejestrowano na obszarze Dublina (32%) i Munster (26%).

ComReg proponuje, aby operatorzy wdrożyli szereg interwencji technicznych, w tym bardziej rygorystyczne systemy blokowania połączeń. Ma to powstrzymać oszustów za granicą, którzy fałszują irlandzkie numery w celu wykonywania oszukańczych połączeń głosowych.

Regulator chce także, aby operatorzy podjęli kroki w celu umożliwienia firmom i organizacjom zabezpieczenia ich numerów. Wprowadzenie rejestru identyfikatora nadawcy wiadomości SMS, umożliwi blokowanie tych nadawców, których nie ma w rejestrze.