Nawet 500 euro więcej za ubezpieczenie w Irlandii - zaskakujące dane

Niektórzy kierowcy w Irlandii przepłacają za swoją polisę ubezpieczeniową.

Według badań przeprowadzonych przez MissQuote, kobiety przepłacają za ubezpieczenie samochodu nawet 500 euro rocznie. O sprawie pisze BreakingNews.

Ubezpieczenie w Irlandii

Najnowsze dane dotyczące wypadków drogowych i kolizji z Urzędu ds. Bezpieczeństwa Drogowego (RSA) pokazują, że kobiety są statystycznie bezpieczniejszym kierowcą na drodze niż mężczyźni.

Liczba kierowców płci męskiej, którzy odnieśli obrażenia – ale nie zginęli – na irlandzkich drogach w 2021 r. wyniosła 1583 w porównaniu do 1176 kierowców płci żeńskiej.

RSA podaje także, iż w 2021 roku na irlandzkich drogach zginęło dwa razy więcej kierowców-mężczyzn niż kierowców-kobiet.

Wyższe kwoty polisy ubezpieczeniowej nie mają więc nic wspólnego z faktycznym, fizycznym bezpieczeństwem.

Droższe ubezpieczenie dla kobiet ma natomiast związek z liczbą zdanych egzaminów na prawo jazdy. Według CSO, to mężczyźni mają wyższy wskaźnik zdawania egzaminu na prawo jazdy.

Pełne prawo jazdy w Irlandii

Prawie 200 000 więcej mężczyzn niż kobiet posiada pełne prawo jazdy w Irlandii, a różnica jest jeszcze większa w przypadku młodszych kierowców.

W 2020 roku prawie 60% więcej mężczyzn niż kobiet w wieku 17-20 było w posiadaniu pełnego prawa jazdy, jak wynika z analizy MissQuote.

Wnioski z przeprowadzonego badania wskazują na to, że należy zachęcać młode kobiety do zgłaszania się na egzamin na prawo jazdy.