Nie żyje 4-letnia dziewczynka w Irlandii. Komunikat do rodziców

Do tej pory potwierdzono w Irlandii 55 przypadków inwazyjnej formy tej infekcji.

Przedstawiciele HSE poinformowali, że nadal sprawdzana jest przyczyna śmierci 4-letniej dziewczynki w Irlandii.

Zakażenie bakteryjne

Ze wstępnej analizy wynika jednak, że u dziecka doszło do inwazyjnej formy zakażenia bakterią Streptococcus A – paciorkowcem grupy A.

Zwykle bakteria odpowiada za zakażenia układu oddechowego jak ropne zapalenie gardła (anginę). Bakteria może też wywołać choroby jak szkarlatyna (płonica), kłębuszkowe zapalenie nerek czy gorączkę reumatyczną.

Przeważnie są to infekcje o łagodnym przebiegu, które leczy się za pomocą antybiotyków. Jednak w ostatnich tygodniach rośnie liczba inwazyjnej formy zakażenia bakterią Streptococcus pyogenes A.

Do tej pory potwierdzono już 55 takich ostrych przypadków w Irlandii. Wiadomo też, że na w Wielkiej Brytanii z powodu tej inwazyjnej formy zakażenia zmarło ośmioro dzieci.

Komunikat do rodziców w Irlandii

Minister Zdrowia w Irlandii, Stephen Donnelly, poinformował, że rząd uważnie monitoruje sytuację. Rodzicom zaleca się zapoznanie z zaktualizowanym komunikatem HSE. Podano w nim objawy, na które należy zwrócić uwagę.

Medycy zapewniają jednak, że ciężki przebieg infekcji, gdy bakterie dostaną się do krwi, mięśni lub płuc, występuje rzadko.

Niepokój powinien wzbudzić brak poprawy stanu zdrowia u dziecka po podawaniu środków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych i towarzyszącą temu nadmierną senność.

Więcej: HSE.ie