Organizacje zajmujące się pomocą najemcom w Irlandii alarmują w sprawie nadużyć ze strony landlordów.

Kryzys na rynku wynajmu w Irlandii trwa już od wielu lat. W ostatnim czasie jednak przybiera na sile, głównie za sprawą coraz mniejszej puli dostępnych nieruchomosci.

Najemcy w Irlandii

W ostatnim czasie tysiące właścicieli wycofało się z rynku, część z tych, którzy zostali, wykorzystuje sytuację i łamie zasady najmu.

Organizacje zajmujące się pomocą dla najemców alarmują w sprawie rosnącej liczby interwencji wobec nadużyć ze strony landlordów.

Są pierwsze sukcesy w odzyskaniu pieniędzy od właścicieli, którzy stosują nieuczciwe praktyki wobec lokatorów:

Czytaj: Kara grzywny dla landlordów – ochrona najemców w Irlandii

Członkowie Threshold twierdzą jednak, że większość najemców godzi się na te nieuczciwe praktyki z obawy o rozwiązanie umowy i brak perspektyw na znalezienie innego lokum.

Dodatkowo wyzwania stojące przed prywatnymi najemcami są spotęgowane przez zwiększone koszty utrzymania w ostatnim czasie.

Apel do rządu

Pracownicy Threshold apelują do rządu i zalecają szereg zmian w polityce, aby pomóc prywatnym najemcom płacić czynsz i rozwiązać zaległości w czynszach.

Ich zdaniem należy podwyższyć limity w ramach Housing Assistance Payment (HAP), udostępnić fundusz zaległości czynszowych oraz zmienić przepisy dotyczące zaległości czynszowych.

Organizacja chce także, by rząd podjął działania mające na celu zatrzymanie landlordów na rynku wynajmu. Ma to powstrzymać eksmisje lokatorów i wzrost liczby osób bezdomnych w Irlandii.