Nowa inicjatywa rządu - dla ochrony dzieci w Irlandii

Ten pomysł zyskuje coraz więcej na popularności wśród irlandzkiego społeczeństwa.

Minister Edukacji, Norma Foley, zadeklarowała, że rząd planuje nową inicjatywę dotyczącą posiadania smartfonów przez dzieci poniżej 13 roku życia. Ten pomysł zyskuje coraz więcej na popularności wśród irlandzkiego społeczeństwa.

Smartfony w szkołach w Irlandii

Jej wystąpienie na corocznym zjeździe Fianna Fail Ard Fheis w Dublinie poprzedziło przedstawienie memorandum w sprawie zakazu używania telefonów komórkowych w szkołach podstawowych w Irlandii.

Ministerstwo chce skupić się na współpracy z rodzicami w celu podjęcia wspólnej decyzji o niekupowaniu smartfonów dla dzieci w wieku szkolnym do czasu opuszczenia przez nie szkoły podstawowej.

W swoim przemówieniu minister Foley zaznaczyła, że chociaż istnieją korzyści wynikające z posiadania smartfona, to towarzyszy im również szereg zagrożeń, które wymagają stałej kontroli i ochrony.

Niewłaściwe treści stanowią poważne zagrożenie dla dzieci, a równie istotnym problemem jest kwestia nękania w internecie, na które dzieci mogą być narażone poza godzinami szkolnymi.

Szkoły w Irlandii

Oczekuje się, że inicjatywa ta spotka się z szerokim poparciem Rady Ministrów i innych członków wszystkich partii koalicyjnych w Irlandii.

Minister Foley poinformowała, że zasady będą obowiązywać przede wszystkim w szkołach podstawowych, lecz podkreśliła, że wspiera podobny zakaz także w szkołach średnich.

Jej zdaniem młodzież narażona jest na utratę cennych życiowych doświadczeń oraz wystawiona na zagrożenia związane z nadmiernym korzystaniem z urządzeń elektronicznych.

Zaznaczyła również potrzebę rozwijania umiejętności komunikacyjnych oraz angażowania się w interakcje społeczne jako kluczowe elementy rozwoju dzieci i młodzieży.

Czytaj też: Nowe przepisy – Zakaz obejmie wszystkie szkoły w Irlandii