Nowa technologia w Irlandii - zmiany dla kierowców

Inicjatywa ma wesprzeć egzekwowanie przepisów drogowych w Irlandii.

W obliczu rosnącej liczby ofiar śmiertelnych, irlandzki rząd intensyfikuje działania w kwestii poprawy bezpieczeństwa na drogach.

Wykroczenia drogowe w Irlandii

Zgodnie z ubiegłorocznym planem Komitetu Sprawiedliwości Oireachtas użytkownicy dróg w Irlandii mają wspierać karanie piratów drogowych.

Jednym z zaleceń Komisji było stworzenie w jak najszybszym czasie portalu internetowego Gardy, na którym mieszkańcy będą mogli umieszczać nagrania z wykroczeń drogowych, których byli świadkami.

Zgodnie z pomysłem członkowie An Garda Síochána będą mogli analizować materiał z wideorejestratorów czy telefonów i decydować, czy istnieją wystarczające dowody do egzekwowania kar.

Uruchomienie tego specjalnego portalu internetowego Gardy zaplanowano na 2024 rok. Jednak Minister Sprawiedliwości, Helen McEntee, zapowiedziała właśnie, że nowa technologia zostanie wprowadzona do użytku dopiero w przyszłym roku.

Portal internetowy

Wprowadzenie portalu internetowego umożliwiającego przesyłanie i zgłaszanie dowodów cyfrowych, takich jak nagrania wideo przedstawiające wykroczenia drogowe, zostanie dostarczone w ramach planowanego Systemu Zarządzania Dowodami Cyfrowymi, jak poinformowała minister McEntee.

Narzędzie, które było kluczowym filarem rządowej Strategii Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego na rok 2021, zostało zaproponowane jako sposób na zachęcenie kierowców do zwolnienia podczas jazdy.

Funkcjonariuszom Gardy zarzuca się „słabe egzekwowanie” kar za wykroczenia, co ma wpływ na innych użytkowników dróg, w szczególności rodziców z dziećmi, osoby z trudnościami w poruszaniu się czy osoby niewidome i niedowidzące.

Wobec drastycznie rosnącej liczby wypadków w Irlandii wprowadzono właśnie nowe zarządzenie Komisarza Gardy, zgodnie z którym wszyscy umundurowani funkcjonariusze Gardy mają obowiązek przez 30 minut pilnować bezpieczeństwa drogowego na każdej zmianie.

Czytaj też: Prawo jazdy w Irlandii – Nadchodzą duże zmiany