Wprowadzenie nowej opłaty w Irlandii ma na celu ograniczenie używania jednorazowych opakowań.

Już w najbliższych miesiącach ma zostać wprowadzona nowa tak zwana „opłata latte”, mająca na celu ograniczenie używania jednorazowych opakowań w Irlandii.

Nowa opłata w Irlandii

Wprowadzenie niewielkiej opłaty „latte levy” za jednorazowe kubki napojów kupowanych na wynos, to tylko jeden z aspektów tych zmian.

Ustawodawstwo zachęcające do korzystania z opakowań z recyklingu i opakowań wielokrotnego użytku zamiast opakowań jednorazowych zostało właśnie podpisane przez prezydenta Michaela D. Higginsa.

Środki pozyskane z tej nowej opłaty będą przeznaczone na projekty związane z działaniem na rzecz ochrony środowiska i klimatu. Dodatkowo lokalne władze będą upoważnione do korzystania z technologii monitoringu, aby zapobiegać nielegalnemu wywozowi śmieci.

Zapis, że kraj dąży do przejścia na zrównoważony model produkcji i konsumpcji, który zminimalizuje ilość odpadów i zmniejszy emisje gazów cieplarnianych, znajduje się w ustawie Circular Economy Bill.

Ossian Smyth, Minister Stanu ds. Komunikacji i Gospodarki o Obiegu Zamkniętym, powiedział, że rząd przystąpi do konsultacji społecznych w sprawie opłaty. Ich przeprowadzenie zajmie około 90 dni.

Minister powiedział:

Nie chodzi tylko o kubki do kawy, to każde opakowanie żywności czy jakiekolwiek opakowanie produktu.
Jeśli dowiemy się, że istnieje dobra alternatywa wielokrotnego użytku i uznamy, że można do niej przejść, możemy nałożyć na coś niewielką opłatę i zachęcić konsumentów do zmiany.

Podwyżka cen w Irlandii

Minister dodał, że rząd przyjmie „bardzo praktyczne podejście” w tej sprawie. Poinformował też, że jest wiele kawiarni, które już usunęły jednorazowe kubki i „to działa naprawdę dobrze”.

Jednak wśród wielu grup społecznych w Irlandii pojawiają się obawy, że wprowadzenie tej nowej opłaty w efekcie przyczyni się do podwyżki cen produktów w sklepach.