Nowe domy socjalne w Irlandii - podano szczegóły

Potwierdzono budowę 200 nowych domów socjalnych w Irlandii w ramach rządowego planu mieszkaniowego.

Na rynku nieruchomosci w Irlandii trwa kryzys. Z najnowszych danych wynika, że w kraju stale przybywa osób bezdomnych.

Domy socjalne w Irlandii

Obecny rząd podejmuje różne środki, aby zminimalizować skalę problemu mieszkaniowego. Celem jest zagwarantowanie wszystkim mieszkańcom stałego miejsca zamieszkania.

Od kilku lat tworzone są plany budowy nowych osiedli, w tym domów socjalnych. Jednym z nich jest program Public Private Partnership (PPP), w ramach którego w całym kraju powstało już 1000 nowych domów, a kolejne 2700 jest w przygotowaniu.

Jak właśnie poinformowano, w ramach szóstego już pakietu programu PPP w dziewięciu lokalizacjach w Irlandii powstanie niedługo 600 nowych domów socjalnych.

Nowe domy

Minister ds. Mieszkalnictwa, Darragh O’Brien, poinformował, że rada hrabstwa Cork będzie pełnić rolę wiodącego organu lokalnego.

W hrabstwie Cork pojawi się wkrótce w sumie 200 nowych domów socjalnych, po 50 domów w każdej z czterech lokalizacji w:

  • Broomfield Upper w Midleton
  • Stag Park w Mitchelstown
  • Station Road w Carrigtwohill
  • Slip w Bantry

Minister potwierdził też, że trwają prace nad kolejnymi fazami programu, a do wszystkich lokalnych władz wysłano prośbę o znalezienie odpowiednich terenów pod przyszłe projekty.

W ramach rządowego planu „Housing for All” w latach 2022-2030 podaż w Irlandii ma być zwiększona średnio do 10 000 domów i mieszkań socjalnych rocznie, jak zapewnia minister.

Czytaj też: Domy socjalne dla tysięcy mieszkańców Irlandii