Nowe działania w Irlandii - obejmą wszystkich kierowców

Rząd rozważa nowy plan działań w celu poprawy bezpieczeństwa na irlandzkich drogach.

Irlandzki rząd rozważa nowy plan działań w celu poprawy bezpieczeństwa na drogach w kraju, jak poinformowano.

Kierowcy w Irlandii

Kierowcy mogą być zobowiązani do przeprowadzenia testu na obecność alkoholu w wydychanym powietrzu przed uruchomieniem swojego samochodu, zgodnie z planami rozważanymi przez rząd.

Nowy, radykalny system mający na celu zmniejszenie liczby kierowców prowadzących po spożyciu alkoholu zakłada wyposażenie samochodów w zamek Alcohol Ignition Interlock, który wykrywa poziom alkoholu w wydychanym powietrzu kierowcy.

Jeśli poziom alkoholu jest zbyt wysoki, kierowca nie będzie w stanie uruchomić silnika pojazdu.

Bezpieczeństwo drogowe w Irlandii

Ten innowacyjny plan znajduje się w projekcie Strategii Bezpieczeństwa Drogowego rządu (Government’s Road Safety Strategy) na lata 2023 i 2024.

Biuro Medyczne ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (MBRS) pracowało nad tym rozwiązaniem, aby zapewnić jego zgodność z normami Unii Europejskiej.

Profesor Denis Cusack, dyrektor MBRS, potwierdził gazecie „The Irish Times”, że plany wprowadzenia tego urządzenia są w zaawansowanym stadium.

Początkowo, najprawdopodobniej, blokada alkoholowa zostanie wprowadzona dobrowolnie dla flot komercyjnych, firm oraz dostawców usług przewozu szkolnego.

W odpowiedzi na rosnącą w tym roku liczbę ofiar śmiertelnych na drogach rząd planuje też obniżyć ograniczenia prędkości na drogach w całym kraju:

Więcej: Zmiany limitów prędkości na drogach w Irlandii – podano szczegóły