Nowe przepisy w szkołach w Irlandii - rodzice nie są informowani

Rząd zatwierdził przepisy nowego programu dla uczniów w Irlandii w marcu br.

Jak wynika z najnowszych danych połowa rodziców w Irlandii nie jest świadoma zmian, które wkrótce zostaną wprowadzone w wielu irlandzkich szkołach.

Wyprawka szkolna w Irlandii

Nowy program wyprawki szkolnej o wartości 50 mln euro został ogłoszony podczas czytania Budżetu 2023 i obejmie wszystkich uczniów szkół podstawowych od września br.

Zgodnie z przyjętym założeniem otrzymane przez szkoły środki finansowe pokryją koszt podręczników szkolnych, zeszytów ćwiczeń i zeszytów przedmiotowych.

Jest to pierwszy raz kiedy państwo finansuje bezpłatne książki dla każdego ucznia szkoły podstawowej w Irlandii. Z programu skorzysta ponad 558 tys. uczniów w 3230 szkołach, w tym 130 szkołach specjalnych.

Szkoły zostały zobligowane do informowania rodziców o tym programie. Jednak prawie połowa ankietowanych ostatnio rodziców stwierdziła, że nie otrzymała takiej informacji.

Bezpłatne podręczniki w Irlandii

Tymczasem rodzice uczniów szkół średnich wzywają rząd do rozszerzenia programu poza szkoły podstawowe. Powodem są wysokie koszty wyprawki, którą obecnie szacuje się na 1288 euro na dziecko.

Jest to kwota wyższa niż szacunkowy koszt wyprawki dla ucznia szkoły podstawowej, która obecnie wynosi 1152 euro na dziecko.

Rząd wcześniej opisał program bezpłatnych podręczników w szkołach podstawowych jako „pierwszy krok” i zapewnił o chęci rozszerzenia inicjatywy w przyszłości także dla uczniów szkół średnich.

Prawdopodobnie pierwsze informacje dotyczące rozszerzenia programu na uczniów szkół ponadpodstawowych pojawią się podczas ustalania Budżetu na 2024 rok, jak twierdzą niektóre źródła rządowe.

Tymczasem od poniedziałku 10 lipca ruszają wypłaty środków wsparcia dla osób uprawnionych do dodatku BTSCFA:

Więcej: Dodatek socjalny dla rodzin w Irlandii – podano datę