To jedno z kilku ostatnich działań rządu w walce z Covid-19 w Irlandii.

W ubiegłym tygodniu irlandzki rząd ogłosił nowe decyzje dotyczące polityki podróżowania. Jest to część nowego planu walki z Covid-19 w Irlandii.

Od poniedziałku 01/02/2021 obowiązują regulacje, które nakładają możliwość karania osób za próbę podjęcia zagranicznej podróży „bez ważnego powodu”:

Więcej: Kara €500 za wakacyjny wyjazd z Irlandii wchodzi w życie

Jednak minie kilka tygodni zanim system obowiązkowej kwarantanny w hotelach zostanie wdrożony. Nowe przepisy mają dotyczyć osób przybywających z RPA i Brazylii lub osób, które przyjeżdżają bez negatywnego wyniku testu PCR.

Rząd będzie musiał opracować nowe przepisy, aby zalegalizować system i upewnić się, że  nie zostaną naruszone prawa osobiste pasażerów.

Natomiast Minister Zdrowia Stephen Donnelly poinformował rząd, iż finalizuje przepisy, które będą wymagały od osób przybywających do Irlandii z Irlandii Północnej wypełnienie formularza Passenger Locator Form.

Pasażerowie będą musieli szczegółowo określić, gdzie będą przebywać przez dwa tygodnie po powrocie. Podanie nieprawdziwych informacji może podlegać karze grzywny w wysokości do €2500 lub/i sześciu miesięcy pozbawienia wolności.