Nowy plan rządu - jest zgoda na pomoc dla mieszkańców Irlandii

Rada Ministrów zatwierdziła nowy plan działania na rzecz walki z ubóstwem energetycznym w Irlandii.

Rada Ministrów zatwierdziła właśnie nowy plan działania na rzecz walki z ubóstwem energetycznym. Celem programu jest wsparcie mieszkańców borykających się z wysokimi kosztami energii elektrycznej i gazu.

Dopłaty do rachunków w Irlandii

Minister Środowiska, Eamon Ryan, ostrzegł, że gospodarstwa domowe nie odczują znaczącej obniżki cen energii w ciągu najbliższych dwóch lat.

Uspokoił jednak, że nie spodziewa się, by ceny energii wzrosły tak gwałtownie jak w ciągu ostatnich sześciu miesięcy.

Minister poinformował również, że w okresie wiosenno-letnim rząd ponownie rozpatrzy kwestie kolejnych dopłat do rachunków.

Wsparcie dla mieszkańców w Irlandii

W ramach Budżetu 2023 zdecydowano o trzech dopłatach dla mieszkańców w łącznej kwocie 600 euro. O dalszym wsparciu wspomniał ostatnio także wicepremier Leo Varadkar:

Więcej: Rząd zapowiada dalsze wsparcie dla mieszkańców Irlandii

Według wstępnych informacji, jednym ze środków w ramach nowego programu wsparcia jest utworzenie funduszu pomocowego o wartości 10 mln euro, który zostanie udostępniony w miesiącach zimowych i na początku 2023 roku.

Nowy fundusz ma zostać wykorzystany do wzmocnienia istniejących funduszy pomocowych, które są prowadzone przez poszczególne przedsiębiorstwa energetyczne i gazowe.

Tymczasem rząd w dalszym ciągu zaleca, aby mieszkańcy kierowali się o pomoc w spłacie zaległości w opłatach do swoich dostawców energii.

Osoby znajdujące się w trudnej sytuacji kierowane są także do swojego lokalnego biura opieki społecznej, do biura doradztwa Money Advice Bureau (MABS) oraz do organizacji charytatywnej St. Vincent de Paul.

Plan rządu w Irlandii

Zgodnie z zapowiedzią, rozszerzona ma zostać definicja „osób znajdujących się w trudnej sytuacji”. Jako narażone na ubóstwo energetyczne będą brane pod uwagę także osoby uprawnione do pobierania Fuel Allowance, Working Family Payment, One-Parent Family Payment, Domiciliary Care Allowance, Carers Allowance, a także Jobseekers Allowance (przez co najmniej pół roku).