Nowy rekord temperatur w Irlandii! Niedługo koniec upałów

Meteorolodzy z Met Éireann potwierdzili, że padł nowy rekord temperatur w Irlandii.

Trwa rzadko spotykana w sierpniu fala upałów w Irlandii. W piątek w Oak Park w hrabstwie Carlow odnotowano rekordową temperaturę 31,7 stopni Celsjusza.

Fala upałów w Irlandii

Do poniedziałku obowiązuje żółty alert ostrzegawczy dotyczący wysokich temperatur. W sobotę i w niedzielę nadal będzie gorąco, na dużym obszarze kraju temperatury utrzymywać się będą w okolicy 30 stopni Celsjusza.

Jednak zgodnie z najnowszą prognozą pogody Met Éireann w niedzielę popołudniu pojawi się już deszcz, który powoli rozciągnie się na cały obszar kraju i zakończy obecną falę gorąca.

Od poniedziałku temperatury wrócą już do wartości typowych dla sierpnia. Meteorolodzy zapowiadają tez intensywne opady deszczu, co jest dobrą wiadomością dla obszarów zagrożonych przerwami w dostawach wody.

Susza w Irlandii

Według Irish Water, 37 źródeł wody w całym kraju jest obecnie oficjalnie w stanie suszy, a dziesiątki więcej jest zagrożonych suszą.

Niski poziom wód gruntowych oraz niski poziom wód powierzchniowych stały się powodem do zwołania spotkania Krajowego Zespołu ds. Zarządzania Incydentami w Irish Water.

Na spotkaniu omówiono sytuację i podjęto ważne decyzje, które mają zapobiec przerwom w dostawach wody. Przedstawiciele Irish Water ostrzegają jednak, że są to interwencje krótkoterminowe.