Nowy trend na rynku motoryzacyjnym w Irlandii

Obecna sytuacja podkreśla potrzebę wsparcia rządu w kwestii właścicieli tych pojazdów w Irlandii.

Najnowsze dane dotyczące rynku sprzedaży samochodów elektrycznych wskazują na pojawienie się nowego trendu.

Samochody elektryczne w Irlandii

Sprzedaż nowych samochodów elektrycznych spadła o 24,9% w pierwszej połowie tego roku w porównaniu z tym samym okresem w ubiegłym roku.

W pierwszej połowie 2024 roku sprzedano 10,747 nowych pojazdów elektrycznych (EV), w porównaniu do 14,307 w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Mimo to liczba ta stanowi ogromny wzrost w porównaniu do pierwszej połowy 2019 roku, kiedy sprzedano jedynie 1,954 pojazdów elektrycznych.

W czerwcu tego roku sprzedano 692 EV, co stanowi spadek o 51,7% w porównaniu do 1,432 EV sprzedanych w czerwcu 2023 roku.

Sprzedaż nowych samochodów ogólnie spadła o 49,9% w ubiegłym miesiącu w porównaniu do czerwca 2023 (1,499 vs 2,990), lecz w ciągu roku do czerwca odnotowano wzrost o 1,7% (78,492 vs 77,602).

Pojazdy elektryczne w Irlandii

Obecnie pojazdy benzynowe prowadzą na rynku nowych samochodów z udziałem 32,96%, potem diesle z udziałem 22,89%, a następnie hybrydy benzynowo-elektryczne z udziałem 20,11%. Pojazdy elektryczne stanowią 13,61%, a hybrydy plug-in 8,83%.

Spadek na rynku nowych pojazdów elektrycznych podkreśla potrzebę wsparcia rządu dla przejścia na pojazdy elektryczne. Dotyczy to zarówno prywatnych, jak i firmowych nabywców samochodów.

Obecne zachęty, w tym dotacje na ładowarki domowe i zniżki na opłaty drogowe, zostały zredukowane, co zmniejsza zainteresowanie zakupem EV.

Publiczna sieć ładowania nie jest wystarczająca, co zmusza większość właścicieli EV do ładowania w domu lub w pracy.

Wsparcie rządu

Negatywne opinie na temat kosztów wymiany baterii również wpływają na decyzje kupujących, choć w rzeczywistości potrzeba ich wymiany jest rzadka.

Tymczasem ceny używanych EV zaczynają się stabilizować i jest szansa na odbudowę rynku pojazdów elektrycznych w Irlandii, zdaniem obserwatorów sektora motoryzacyjnego.

Jednak w tym celu niezbędne może okazać się większe wsparcie ze strony irlandzkiego rządu, jak podkreślają.