Obniżka rachunków w Irlandii - potwierdzono plan rządu

Premier Irlandii wypowiedział się w kwestii dalszego wsparcia energetycznego wobec kryzysu związanego z kosztami życia.

Premier Irlandii, Leo Varadkar, który odbywa właśnie swoją tradycyjną podróż w USA w ramach Dnia Św. Patryka, wypowiedział się na temat nowego podatku w Irlandii.

Dopłata do rachunków

W kolejnych tygodniach pojawi się trzecia i ostatnia dopłata do rachunków za energię elektryczną w kwocie 200 euro dla każdego gospodarstwa domowego w kraju.

Kwestia dalszego wsparcia energetycznego wobec kryzysu związanego z kosztami życia pozostaje otwarta, jak zapewnił Taoiseach.

Zgodnie z planem rządu wprowadzony ma zostać podatek od nieoczekiwanych dochodów (windfall tax), który w efekcie doprowadzi do obniżenia rachunków jeszcze w tym roku.

Premier Varadkar powiedział też, że postawa Komisji Europejskiej nie będzie miała wpływu na decyzję irlandzkiego rządu.

Wsparcie dla mieszkańców

Komisja Europejska ostrzegła niedawno, że państwa członkowskie muszą zacząć wycofywać wsparcie energetyczne, ponieważ może to mieć „poważne konsekwencje” w postaci wzrostu stóp procentowych.

Niektórzy komentatorzy twierdzą, że wspieranie mieszkańców borykających się z wysokimi kosztami życia może więc de facto przyczynić się do dalszego wzrostu cen.

Premier Varadkar zapowiada jednak, iż rząd nie wycofa się ze swojej wcześniejszej decyzji dotyczącej podatku od nieoczekiwanych zysków, które sfinansują kolejne dopłaty.

Obniżenie rachunków za prąd jest jednym z kluczowych obietnic koalicji rządzącej. W ostatnim czasie mieszkańcy Irlandii otrzymują gigantyczne rachunki za energię i rząd zobowiązał się wywrzeć presję na dostawcach energii.