W sprawie zniesienia pozostałych obostrzeń wypowiedział się premier Irlandii.

Premier Irlandii Micheál Martin poinformował, że pod koniec lutego odbędzie się specjalne spotkanie rządu z członkami NPHET.

Obostrzenia w Irlandii

Eksperci z Krajowego Zespołu Kryzysowego ds. Zdrowia Publicznego mają spotkać się w nadchodzącym tygodniu w sprawie omówienia kwestii zniesienia pozostałych obostrzeń, w tym obowiązku zasłaniania ust i nosa.

Taoiseach zapowiedział też, że po naradzie zapadną rządowe decyzje dotyczące nowego planu działania wobec walki z Covid-19 na pozostałą część tego roku.

Po raz kolejny premier potwierdził, że obecne prognozy są pozytywne, a rząd oraz WHO są zadowoleni z postępów poczynionych w walce z wirusem.

Taoiseach wyraził też swoją opinię dotyczącą używania maseczek ochronnych. Jego zdaniem nie należy rezygnować z tego środka, nawet gdy ten obowiązek zostanie już zniesiony.

Niezależnie od tego, czy jest to obowiązkowe, czy nie, sugerowałbym, aby ludzie nosili maski w handlu i transporcie publicznym jeszcze przez jakiś czas.

Szczepienia

Premier Martin poinformował również, że Krajowy Komitet Doradczy ds. Szczepień (NIAC) przygląda się kwestii kolejnych szczepień.

W niedługim czasie ma zostać opracowana rekomendacja w sprawie kampanii, które ewentualnie miałyby być przeprowadzane raz w roku.

Czytaj też: Koniec obowiązku maseczek ochronnych w Irlandii? – komentarz premiera