Już w tym tygodniu w Irlandii odbędą się rozmowy dotyczące rozszerzenia listy krajów objętych obowiązkową kwarantanną w hotelu.

Pod koniec tego tygodnia przeprowadzone zostaną rozmowy dotyczące rozszerzenia listy krajów „wysokiego ryzyka”, po przybyciu z których obowiązuje odbycie kwarantanny w hotelu.

Od wtorku 6 kwietnia zaczęła obowiązywać nowa lista, do której w zeszłym tygodniu dołączono 26 państw. Na liście nie znalazły się Niemcy, Francja, Włochy ani Stany Zjednoczone, o co zabiega Minister Zdrowia, Stephen Donnelly.

Minister chce dodać do listy m.in. Francję, ponieważ wskaźnik zakażeń Covid-19 utrzymuje się tam na bardzo wysokim poziomie.

Zastępca Dyrektora Medycznego w Irlandii, dr Ronan Glynn, ma zostać poinformowany o nowych zaleceniach przez grupę doradczą ds. podróży w środę 7 kwietnia.

Jest prawdopodobne, że grupa zarekomenduje dodanie do listy także innych państw Unii Europejskiej, jak Polska, Włochy, Niemcy czy Holandia.

Minister Donnelly jest uprawniony do dodawania krajów do listy bez zgody pozostałych ministrów gabinetu. Potrzebuje jednak wsparcia Prokuratora Generalnego. A w zeszłym tygodniu Prokurator Generalny wyraził obawy co do legalności planów dodania kolejnych krajów do listy:

Czytaj: Lista obowiązkowej w Irlandii rozszerzona – jest duży sprzeciw

Niektóre źródła sugerują, że przy wypracowaniu kompromisu rozważane jest wprowadzenie wzmocnionej kontroli osób w kwarantannie domowej zamiast hotelowej.