Minister ds. Mieszkalnictwa w Irlandii spotkał się z ostrą krytyką po ogłoszeniu swojej decyzji.

Zakaz podwyżek czynszów oraz ściągania zaległości za wynajem miał upłynąć 12 lipca, ale Minister ds. Mieszkalnictwa chce przedłużyć przepisy o kolejnych sześć miesięcy.

Ochrona najemców

Rząd zamierza przedłużyć ochronę najemców, którzy stracili pracę, otrzymują świadczenia z opieki społecznej lub są zagrożeni bezdomnością z powodu pandemii.

Przepisy chronią przed eksmisją lokatorów, którzy są poszkodowani przez pandemię i zalegają z czynszem. Zapobiegają też podwyżkom czynszu w przypadku osób, których dochody spadły w wyniku pandemii (należy złożyć odpowiednią deklarację).

Oznacza to, że osoby, które zalegają z płatnościami i są zagrożone bezdomnością, nie mogą spotkać się z podwyżką czynszu ani eksmisją do 12 stycznia 2022 roku.

Minister ds. Mieszkalnictwa, Darragh O’Brien, powiedział, że system będzie wymagał od najemców złożenia deklaracji. Jedynymi wyjątkami odrzucenia wniosku będą przypadki poważnych zachowań przestępczych lub antyspołecznych lub zaległości w czynszu przez ponad pięć miesięcy.

Krytyka rządu

Po ogłoszeniu swojej decyzji minister O’Brien spotkał się z ostrą krytyką ze strony opozycji i członków opinii publicznej – z takiej ochrony korzysta obecnie zaledwie 500 najemców w Irlandii. Oznacza to, że setki tysięcy najemców nie otrzyma tej ochrony.

Minister O’Brien powiedział jednak, że zamierza też wprowadzić środki przed nową ustawą Rent Reform Bill, aby spróbować rozwiązać kwestię podwyżek czynszów spodziewanych w lipcu.

Czytaj też: Podwyżki czynszów już w lipcu – krytyka rządu w Irlandii

Gabinet ustalił również, że płatności z góry za wynajem nieruchomości będą ograniczone do dwumiesięcznego czynszu, który jest kaucją i jednomiesięcznym czynszem z góry.

Minister uważa, że będzie to szczególnie pomocne dla niektórych studentów, którzy są celem ataków i płacą ogromne rachunki za czynsz z góry, czasami nawet za cały rok.