Od stycznia zniesienie opłat dla kolejnych osób w Irlandii

Zniesienie opłat zostało zagwarantowane przez rząd w ramach Budżetu 2023.

Na początku przyszłego roku uruchomione zostanie w Irlandii wsparcie programu bezpłatnej antykoncepcji dla kolejnej grupy społecznej. Stanie się to o kilka miesięcy wcześniej niż zapowiedziano podczas Budżetu 2023.

Bezpłatna antykoncepcja w Irlandii

Zdecydowano, że od 1 stycznia 2023 r. program zostanie rozszerzony na osoby w wieku 26 lat, a od 1 września 2023 r. na osoby w wieku 16 i 27–30 lat.

Rozszerzenie programu na osoby 16-letnie wymaga porady prawnej, szczegółowych konsultacji i wymaganych zmian legislacyjnych, jak czytamy na rządowej stronie.

Umożliwienie 26-latkom wcześniejszego dostępu do programu ma na celu zapewnienie, że obecne 25-latki nie „wypadną” z obecnego programu.

Zniesienie opłat

Na wsparcie programu bezpłatnej antykoncepcji w Irlandii w Budżecie 2022 przeznaczono 9 mln euro, w Budżecie 2023 zapewniono na program 32 mln euro.

Program pokrywa pełny koszt antykoncepcji na receptę, w tym: koszt konsultacji w celu omówienia opcji antykoncepcji i uzyskania tej recepty oraz koszt zapewnienia szeregu opcji antykoncepcji.


DOŁĄCZ DO NAS NA YOU TUBE - ZASUBSKRYBUJ::

Program bezpłatnej antykoncepcji jest kluczowym elementem planu działania na rzecz zdrowia kobiet, który ma na celu usunięcie barier w dostępie do antykoncepcji, jak twierdzi rząd.

Więcej: gov.ie