Odszkodowanie dla nastolatka za "koszmarny lot" z Irlandii

Sąd w Irlandii zatwierdził ugodę w sprawie odszkodowania dla nastolatka.

W sądzie Okręgowym w Irlandii odbyła się sprawa o odszkodowanie dla nastolatka, który przeżył „koszmarny lot” liniami Ryanair.

Odszkodowanie w Irlandii

Incydent miał miejsce podczas lotu z Dublina w lipcu 2018 roku. Chłopiec, obecnie 17-latek, podróżował wtedy ze swoimi rodzicami do Chorwacji, na lotnisko w Zadar.

Nastolatek pozwał linie lotnicze Ryanair przez swoją matkę, która w oświadczeniu potwierdziła, że jej syn cierpiał na „rozstroje emocjonalne” w wyniku wypadku, ale poradził sobie z tym doświadczeniem.

W sądzie poinformowano, że na pokładzie samolotu doszło do nagłej utraty ciśnienia, co wymusiło awaryjne zejście na lotnisko we Frankfurcie Hahn, zanim rodzina mogła kontynuować lot do Zadaru.

Prawnik nastolatka powiedział, że roszczenie zostało zgłoszone na podstawie Konwencji Montrealskiej, według której w celu uzyskania odszkodowania musi dojść do wypadku, a skarżący musi ponieść obrażenia ciała.

Sąd w Irlandii

Adwokat chłopca powiedział, że mimo że Ryanair początkowo kwestionował oba te punkty w swojej obronie, to później przyznał, że incydent faktycznie był wypadkiem.

U poszkodowanego nastolatka zdiagnozowano następnie pewien stopień stresu związany z incydentem, koszmary senne, a także bóle głowy. Chłopiec dwukrotnie odwiedził swojego lekarza w tej sprawie.

Adwokat zalecił sądową zgodę na propozycję ugody w wysokości 10 000 euro zaoferowaną przez Ryanair, w oparciu o „niezałatwione kwestie”. Sędzia zatwierdził tę ofertę.