Opłaty na lotnisku w Irlandii - kontrowersyjny plan zatwierdzony

Operator lotniska w Irlandii otrzymał zielone światło na realizację kontrowersyjnego planu wprowadzenia nowego systemu opłat.

Biuro An Bord Pleanála podtrzymało decyzję Rady Hrabstwa Fingal o udzieleniu DAA pozwolenia na wprowadzenie nowego systemu opłat na lotnisku w Dublinie.

Lotnisko w Dublinie

Operator lotniska w Dublinie (DAA) otrzymał zgodę na realizację budowy nowych, płatnych stref dla kierowców przywożących i odbierających pasażerów na obu terminalach lotniska.

Nowe strefy są częścią planów wprowadzenia zmian w odcinkach istniejącej sieci drogowej na lotnisku, w tym tras do i z budynków Terminalu 1 i Terminalu 2.

Projekt obejmuje też zmiany w istniejącym układzie parkingu długoterminowego Express Red, w tym likwidację 206 miejsc i utworzenie bezpłatnej strefy oczekiwania na 100 pojazdów przywożących i odbierających pasażerów.

Plany mają na celu zmniejszenie liczby pasażerów korzystających z prywatnych pojazdów do wysiadania i odbierania oraz zachęcenie pasażerów do częstszego korzystania z transportu publicznego.

Zdaniem biura An Bord Pleanála rozwój lotniska będzie również akceptowalny pod względem bezpieczeństwa pieszych, rowerzystów i ruchu.

Opłaty na lotnisku

Zgodnie z planem dochody z nowego systemu opłat zostaną przekazane na potrzeby inicjatyw zrównoważonego rozwoju na lotnisku.

Pomysł wprowadzenia nowych opłat wzbudził duże kontrowersje zarówno wśród osób korzystających z usług lotniska w Dublinie, jak i lokalnych polityków.

Jednak tuż po ogłoszeniu decyzji An Bord Pleanála rzecznik Dublin Airport Authority poinformował, że lotnisko w Dublinie „nie planuje obecnie wprowadzenia tych opłat”.

Czytaj też: Ogromne ułatwienia dla pasażerów – nowe oblicze Dublina