Ostrzeżenie dla rodziców w Irlandii - coraz większe problemy

Komunikat wydano po serii niepokojących incydentów na terenie Irlandii.

Przedstawiciele policji w Irlandii Północnej wydali komunikat do rodziców po serii incydentów, w których młodzi ludzie uczestniczyli w zorganizowanych bójkach ulicznych.

Ostrzeżenie dla rodziców

Z podobym problemem mierzy się także społeczność południowej części Irlandii, o czym informowali wcześniej członkowie Gardy.

„To, co może się zaczynać między jedną lub dwiema osobami, może szybko eskalować” i nie można ignorować ewentualnych obrażeń u uczestników bójek, jak poinformowano w ostrzeżeniu.

„Szczególnie młodsze dzieci mogą znaleźć się w sytuacji, która jest potencjalnie bardzo niebezpieczna.

Stróże prawa apelują o wsparcie do rodziców, opiekunów, społeczności i lokalnych szkół w tym zakresie. Natomiast młodzież „zachęca się”, aby nie komentowała ani nie udostępniała nagrań z bójek, ponieważ jest to bardzo niepokojące zarówno dla osób zaangażowanych, jak i dla ich rodzin.

Sprawa sądowa w Irlandii

Policja na bieżąco zbiera nagrania z monitoringu z incydentów, aby móc postawić sprawców tyć zdarzeń przed sądem.

Ostrzega się, że każda osoba zaangażowana w bójki będzie ponosić konsekwencje swoich czynów i ryzykuje wpisaniem się do rejestru przestępców, co będzie miało wpływ na resztę jej życia.

Przedstawiciele służb nieustannie współpracują z szerokim gronem partnerów w ramach wielu programów mających na celu edukację dzieci na temat pozytywnych wyborów życiowych i zapewniania działań, które konstruktywnie angażują i stawiają wyzwania przed młodymi ludźmi.

Do rodziców i opiekunów młodych ludzi apeluje się o sprawdzanie, co ich dzieci robią, kiedy wychodzą z domu, zwłaszcza w okresie wakacyjnym.

Zaleca się również uważnie monitorować aplikacje społecznościowe, z których korzystają dzieci, i rozmawiać z nimi w domu o niebezpieczeństwach związanych z tego rodzaju niebezpiecznymi i antyspołecznymi zachowaniami.