Pełnia księżyca - komunikat do plażowiczów w Irlandii

Mieszkańcy Irlandii powinni pamiętać o zagrożeniach związanych z korzystaniem z kąpieli morskich.

Długi weekend przy upałach zachęca do spędzania czasu nad wodą. Tak jest też w przypadku mieszkańców Irlandii, którzy licznie pojawiają się na wielu plażach w całym kraju.

Pełnia księżyca

Jednak Water Safety Ireland apeluje o rozwagę i ostrożność, zwłaszcza wobec niepewnych warunków spowodowanych pełnią księżyca.

W komunikacie poinformowano, że pełnia sprawi, że linia brzegowa będzie „bardziej niepewna”, a prądy przybrzeżne „będą silniejsze”.

Pełnia księżyca powoduje również niższe odpływy, które odsłaniają większe obszary wybrzeża, co często kusi spacerowiczów do odkrywania piaszczystych mielizn.

Jednak nierzadko może dojść do niespodziewanego przypływu, przy których woda odcina spacerowiczów od plaży.

Zaleca się stały nadzór dzieci i posiadanie przy sobie naładowanego telefonu komórkowego, aby w razie problemów móc skontaktować się ze strażą przybrzeża.

Plaże w Irlandii

Straż Przybrzeżna, RNLI i Water Safety Ireland doradzają także, aby podczas pływania kajakiem lub SUPem mieli założona kamizelkę ratunkową.

Po raz kolejny plażowiczom odradza się korzystania na otwartych wodach z nadmuchiwanych akcesoriów do pływania.

W ubiegłych latach doszło już do kilku bardzo niebezpiecznych sytuacji, w których silne prądy wsteczne zniosły osoby na materacach, pontonach i innych akcesoriach w głąb morza.

Więcej: watersafety.ie