Rząd Irlandii ogłosił plan pobudzenia gospodarki, w tym środki na wakacyjne wydatki mieszkańców.

W czwartek 23/07/2020 rząd Irlandii ogłosił swój plan pobudzenia gospodarki – tzw. July Stimulus Plan. Na jego realizację przeznaczono 5 mld euro.

Jednym z punktów planu jest „Stay and Spend” czyli środki przeznaczone dla mieszkańców Irlandii pokrywające część kosztów wakacji spędzonych w kraju.

Pierwszy projekt mający na celu pobudzenie branży turystycznej zgłosili przedstawiciele Irish Tourism Industry Confederation:

Więcej: Dodatkowe 500 euro dla każdej rodziny w Irlandii – Projekt ITIC

Potem pojawił się projekt partii Sinn Féin, która chciała ułatwić mieszkańcom powrót do rzeczywistości po obostrzeniach oraz pobudzenia sektorów turystyki i hotelarstwa:

Więcej: Nowy plan – €200 dla każdego dorosłego mieszkańca Irlandii

Teraz już wszystko jasne – pieniądze na wydatki wakacyjne dla mieszkańców będą, ale są pewne haczyki:

  • Pieniądze nie będą wydawane w formie bonu, lecz zwrotu podatku, minimalna kwota wydatku to €25
  • Przy wydatku €625 dla jednej osoby zwrot podatku wyniesie do €125
  • Przy wydatku €1.250 dla pary zwrot podatku wyniesie do €250
  • Z programu można będzie skorzystać w okresie między październikiem 2020 a kwietniem 2021 roku

Plan został skrytykowany przez partię Sinn Féin, która uważa go za niewystarczający. Taoiseach Micheál Martin broni programu twierdząc, że jego późne wprowadzenie „zapewni wsparcie, kiedy jest najbardziej potrzebne”.

Premier uważa, że weekendowe wyjazdy mieszkańców w celach turystycznych przyniosą większe korzyści dla turystyki, hotelarstwa i gastronomii jeśli będą się odbywać już po zakończeniu sezonu letniego. Jego zdaniem utrzymanie dochodów w tych sektorach w zimie jest bardzo ważne.