Płaca minimalna w Irlandii - jest wniosek o podwyżkę

Wicepremier Irlandii przedstawi wkrótce w rządzie zalecenie Komisji ds. Niskich Płac.

Krajowa płaca minimalna (Minimum Wage) w Irlandii od stycznia br. wynosi 10.50 euro za godzinę. Wcześniej stawka była o 30 centów niższa.

Minimum Wage w Irlandii

Jednak Komisja ds. Niskich Płac zarekomendowała niedawno kolejną podwyżkę stawki płacy minimalnej. Rekomendacja ta zostanie we wrześniu przedstawiona w rządzie przez wicepremiera Leo Varadkara.

Na obecną chwilę nie jest wiadomo o ile ma wzrosnąć stawka Minimum Wage, jednak źródła rządowe twierdzą, że będzie ona „przyzwoita”.

W przeszłości podwyżki płacy minimalnej wynosiły od 10 centów do 60 centów. Przy obecnej inflacji, która w Irlandii przekroczyła 9% oczekuje się, że podwyżka płacy minimalnej będzie wyższa niż w ostatnich latach.

Living Wage w Irlandii

Wicepremier Varadkar zaznaczył jednak, że w dalszej perspektywie rząd przymierza się do wprowadzenia płacy Living Wage.

Living Wage to płaca oparta na kosztach utrzymania, „minimalny dochód niezbędny dla samotnego dorosłego pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy, bez osób na utrzymaniu, aby zaspokoić jego podstawowe potrzeby i zapewnić minimalny akceptowalny standard życia”.

Według wcześniejszych zapowiedzi wprowadzenie płacy Living Wage w Irlandii zaplanowano na 2023 rok. Ma to jednak nastąpić etapami, by firmy miały czas na „planowanie, przygotowanie i dostosowanie”.