Płaca minimalna w Irlandii - jest zapowiedź podwyżki

W sprawie podwyższenia kwoty płacy minimalnej w Irlandii wypowiedział się Taoiseach Leo Varadkar.

Taoiseach Leo Varadkar skomentował najnowsze informacje dotyczące podniesienia stawki krajowej płacy minimalnej w Irlandii.

Płaca minimalna w Irlandii – Minimum Wage

Premier odpowiedział na doniesienia, że Komisja ds. Niskich Płac ma zalecić podwyższenie płacy minimalnej o ponad 12%.

Low Pay Commission wydaje zalecenia dla Ministra Przedsiębiorczości, Handlu i Zatrudnienia mające na celu ustalenie sprawiedliwej i zrównoważonej płacy minimalnej.

W stosownych przypadkach płaca minimalna może zostać dostosowana, aby pomóc jak największej liczbie nisko opłacanych pracowników bez szkody dla ogólnego zatrudnienia lub konkurencyjności.

W ubiegłym roku Komisja zaleciła podwyżkę Minimum Wage o 7,5%, co miało pomóc skierować płacę minimalną na trajektorię w kierunku Living Wage, jak stwierdził Varadkar.

Zapowiedziano też wówczas, iż do czasu wdrożenia płacy wystarczającej na utrzymanie wprowadzane będą kolejne podwyżki płacy minimalnej.

Podwyżka płac w Irlandii

Jeśli nowe zalecenie w sprawie płacy minimalnej zostanie przyjęte, to stawka wzrośnie z 11,30 euro do 12,70 euro za godzinę pracy.

Taoiseach Leo Varadkar poinformował, że nie otrzymał jeszcze oficjalnej rekomendacji od Low Pay Commission. Zapewnił jednak, że takie zalecenie zostanie rozważone, a odrzucenie rekomendacji przez rząd byłoby czymś „niezwykłym”.

W maju br. Irlandzki Kongres Związków Zawodowych (ICTU) skierował apel do Komisji ds. Niskich Płac w sprawie podwyższenia płacy minimalnej. Argumentowano, że od stycznia 2024 roku nowa stawka Minimum Wage powinna zostać podwyższona o 2 euro z 11,30 do 13,30 euro za godzinę pracy:

więcej: Podwyżka płacy minimalnej w Irlandii – ICTU podaje stawkę