Plan ministra w Irlandii - możliwy powrót maseczek

Minister Zdrowia opracował plan reagowania kryzysowego w służbie zdrowia w Irlandii.

Minister Zdrowia, Stephen Donnelly, przedstawił w rządzie plan reagowania kryzysowego na wypadek trudnej sytuacji w służbie zdrowia tej zimy.

Zdrowie publiczne

Plan ma zostać wprowadzony, jeśli pojawi się ryzyko dla zdrowia publicznego, które może spowodować wysoką zachorowalność i śmiertelność.

Schemat ten ma umożliwić szybkie zintensyfikowanie działań związanych z testowaniem, śledzeniem i nadzorem. Jeśli okaże się to konieczne, to istnieją plany szybkich masowych szczepień całej kwalifikującej się populacji.

Chociaż nie przewiduje się, że plany te będą wdrożone, ważne jest, aby zapewnić, że kraj jest przygotowany, jak twierdzi minister Donnelly.

Maseczki ochronne

Minister poinformował, że na obecną chwilę nie planuje przywrócenia obowiązku zasłaniania ust i nosa.

Nie jest jednak wykluczone, że nakaz stosowania maseczek ochronnych zostanie wdrożony w określonych warunkach (np. transport publiczny, miejsca opieki zdrowotnej).

Nakaz będzie w tym przypadku obowiązywał przez ograniczony czas, uwzględniając „kwestie osobiste, etyczne i publiczne perspektywy zdrowotne”.

Tymczasem wicepremier Leo Varadkar poinformował, że mimo kolejnej fali zakażeń spodziewa się, że nie będzie konieczne wprowadzenie żadnych nowych ograniczeń.

Zaapelował jednak do mieszkańców Irlandii o rozważenie zasłaniania ust i nosa w zatłoczonych miejscach.