Pomoc rządu ma na celu obniżenie kosztów życia mieszkańców Irlandii.

W poniedziałek 11 kwietnia odbyło się spotkanie liderów koalicyjnych partii w Irlandii.

Koszty życia w Irlandii

Celem spotkania było omówienie planu rządowej pomocy dla mieszkańców wobec niespotykanie wysokich kosztów życia. Podpisanie planu powinno nastąpić w najbliższą środę.

O rządowej pomocy poinformował już kilka dni temu Minister Środowiska, Eamon Ryan, który zapewnił, że plan uwzględni kwestie rosnących kosztów paliw, energii i żywności:

Czytaj: Koszty życia w Irlandii spadną – zapowiedź tarczy antykryzysowej

Planu rządu

Do tej pory wsparcia udzielono poprzez wprowadzenie dopłaty w wysokości 200 euro na rachunki za prąd, a także przez obniżkę akcyzy na benzynę i olej napędowy.

Natomiast w marcu udzielono dodatkowej wypłaty 125 euro dla osób pobierających Fuel Allowance.

Wśród omawianych kwestii nowego planu rządu dla mieszkańców zaproponowano:

  • Obniżkę opłaty Public Service Obligation, która jest pobierana od wszystkich odbiorców energii elektrycznej w Irlandii
  • Obniżkę podatku VAT na energię z 13,5% do 9%
  • Kolejną dodatkową jednorazową płatność w kwocie 99 euro dla osób uprawnionych do pobierania Fuel Allowance

Proponowana obniżka opłaty PSO na rachunkach za energię może obniżyć rachunki gospodarstw domowych o 50 euro rocznie – jak twierdzi minister Ryan.

Natomiast obniżka VAT na energię pozwoliłaby obniżyć wysokość średniego rachunku za gaz o 49 euro rocznie, a za energię elektryczną o 61 euro rocznie.

Ministrowie omówili również wzmocnione wsparcie dla osób borykających się z rachunkami za energię, w tym pomoc doradczą w zapewnieniu, że korzystają z najtańszej dostępnej taryfy.