Nowe zalecenia dla podróżujących w Europie wejdą w życie już za kilka dni.

Zgodnie z najnowszymi zaleceniami Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) i Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) należy znieść obowiązek zasłaniania ust i nosa podczas podróżowania.

Podróże w Europie

Dyrektor ECDC, Andrea Ammon, powiedziała, że ​​chociaż ryzyko nadal istnieje, szczepionki i inne środki „pozwoliły nam wrócić do normalnego życia”.

Nowe zalecenia zaczynają obowiązywać od poniedziałku 16 maja, a dotyczą zarówno pobytu podróżnych na lotniskach, jak i na pokładzie samolotów na trasach w Unii Europejskiej.

Przedstawiciele EASA zaznaczyli, że pasażerowie powinni nadal przestrzegać wymagań swoich linii lotniczych, a w 15 państwach Unii Europejskiej nadal obowiązuje nakaz zasłaniania ust o nosa w transporcie publicznym.

Także pasażerowie z objawami przeziębienia, takimi jak kaszel lub kichanie, powinni „zdecydowanie rozważyć założenie maski na twarz”.

Nowe zalecenia w Europie

Na te nowe wytyczne entuzjastycznie zareagowały zarówno linie Aer Lingus, jak i Ryanair. Przedstawiciele Aer Lingus wezwali Irlandię i inne państwa unijne do przyjęcia zaleceń.

Podobnie przedstawiciele Ryanair oczekują złagodzenia zasad przez 15 państw, w których nadal obowiązują przepisy nakazujące stosowanie maseczek ochronnych w transporcie publicznym.

Najnowsze przepisy Unii Europejskiej dotyczące stosowania maseczek ochronnych są dostępne na stronie internetowej Re-open EU.